Niezbędne akcesoria cross/enduro dla każdego.

Artur / Grudzień 18, 2017

Są takie elementy wyposażenia motocyklowe, bez których sam nie wyobrażam sobie jazdy i życia. Jednym z takich przykładów, jest chociażby licznik motogodzin i może wydawać się to dość absurdalne, jednak dla prawdziwych pasjonatów jazdy terenowej, jest to praktycznie podstawa. Przykładów akcesoriów, które wykorzystywane są w moto sportach terenowych, jest dosłownie całe mnóstwo, więc lepiej się upewnić, że zapewniliśmy sobie wszystko czego potrzebujemy.

Po co taki licznik motogodzin?

Wyobraźmy sobie sytuację, że jedziemy w naprawdę trudny teren i musimy utrzymać pewną dyscyplinę jazdy, ponieważ nie jedziemy sami. Warto wtedy zainstalować taki licznik motogodzin, który pozwoli nam na pełną kontrolę, zwłaszcza jeśli to my jesteśmy liderami. Każdy dobry sklep motocyklowy, będzie posiadać tego typu akcesoria w niedużych cenach. Warto jest zwrócić jednak uwagę, na możliwość mocowania, ponieważ warto mieć dowolność tej operacji oraz wodoodporność. Trochę nieciekawie byłoby, gdyby po wjechaniu w błoto, nasz licznik przestał pracować.

Można nawet znaleźć modele, które będą pokazywać ilość obrotów. i w ten sposób ułatwić sobie prace serwisowe.

Uchwyty.

Czy potrafisz sobie wyobrazić wjechanie w błoto bez uchwytów? Z pewnością nie będzie to atrakcyjna sytuacja, a może spowodować ogromną ilość nerwów. Akcesoria motocyklowe jak uchwyt na tył lub przód jednośladu, powinny być sprawdzone przed każdym wyjazdem w teren, ponieważ jeśli będzie on zbyt słabo przykręcony, lub nastąpi jakiekolwiek pękniecie, korozja czy poluzowanie, może nam uchwyt zostać w ręce, a nasz motocykl nadal będzie w błocie.

Blokady.

Odwiedzając w sklepie dział akcesoria motocyklowe cross/enduro, możemy znaleźć zazwyczaj taki element jak blokada amortyzatora, która wydawać by się mogło laikom, że jest raczej zbędnym dodatkiem – dopóki ktoś nie będzie próbował motocykla transportować z jednego miejsca w drugie na przyczepce.

Motocykle terenowe nie zawsze są dostosowane do jazdy po drogach publicznych, więc jeśli chcemy sprawdzić swoje umiejętności, będziemy musieli dowieść go na tor, zupełnie innym środkiem transportu. Jednoślady cross/enduro, mają to do siebie, że ich amortyzatory są zazwyczaj bardzo elastyczne i miękkie, więc gdy przyczepka najedzie na jakąkolwiek nierówność na drodzę, może dojść do sytuacji, że amortyzatory automatycznie się poruszą i poluzuje tym samym nasze pasy transportwe, w takiej sytuacje możemy spodziewać się niestety, że motocykl upadnie i uszkodzi jakiś element.

Dzięki blokom możemy zapobiec tej niemiłej sytuacji i nie psuć sobie humoru przed treningiem, zabawą, czy nawet zawodami. Zaoszczędzimy również dużo czasu, ponieważ nie będziemy przewozić niezabezpieczonego, leżącego motocykla, musimy się zatrzymać, odpiąć wszystkie pasy, sprawdzić nasz sprzęt (który swoją drogą może nie działać) i ponownie go przypiąć. W najlepszym przypadku nic się nie stanie, w najgorszym? Nasz motocykl może nie odpalać i będziemy musieli wracać do domu! Jak to mówią – będzie po zabawie.

Przydatnych akcesoriów motocyklowych możemy znaleźć o wiele więcej, zwłaszcza jeśli odwiedzimy profesjonalny sklep dla miłośników cross/enduro – w placówkach ogólnych, może nie być ich zbyt dużo, ponieważ są to miejsca nastawione na motocyklistów turystycznych, którzy raczej będą potrzebować dodatków typu podgrzewane manetki, które swoją drogą również opiszemy w innych artykułach, ponieważ to bardzo ciekawy gadżet, który jest w stanie pomóc nam w przedłużeniu swojego sezonu motocyklowego.